Refugees

IGI: Cetățeni străini depistați cu ședere ilegală, în perioada 1-12 ianuarie 2025

IGI: Cetățeni străini depistați cu ședere ilegală, în perioada 1-12 ianuarie 2025

Între 1 și 12 ianuarie 2025, polițiștii din cadrul Inspectoratului General pentru Imigrări au desfășurat acțiuni de verificare și control pe teritoriul României, în colaborare cu alte instituții abilitate. În urma acestor acțiuni, au fost depistate un număr de 31 persoane cu cetățenie străină care se aflau pe teritoriul țării noastre cu ședere ilegală. Împotriva

Între 1 și 12 ianuarie 2025, polițiștii din cadrul Inspectoratului General pentru Imigrări au desfășurat acțiuni de verificare și control pe teritoriul României, în colaborare cu alte instituții abilitate. În urma acestor acțiuni, au fost depistate un număr de 31 persoane cu cetățenie străină care se aflau pe teritoriul țării noastre cu ședere ilegală. Împotriva acestora au fost dispuse măsuri conform competențelor instituției.

Acțiunile de control au vizat în principal zonele urbane, locațiile de cazare temporară, spațiile comerciale, precum și alte locuri publice frecventate de cetățeni străini. Verificările au fost desfășurate în scopul combaterii migrației ilegale și asigurării respectării normelor de ședere prevăzute de legislația română în vigoare.

Inspectoratul General pentru Imigrări reamintește tuturor cetățenilor străini că este important să respecte legislația privind regimul șederii în România și să își reglementeze situația în timp util.

De asemenea, angajatorii sunt obligați să se asigure că persoanele cu cetățenie străină pe care îi angajează dețin toate documentele legale necesare desfășurării activităților economice pe teritoriul României.

Sursa: igi.mai.gov.ro / Foto: unsplash.com

Alte articole

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi făcută publică. Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii